14 wrz 2009

Szalona odwaga.


Nie wiadomo dlaczego zwierzę znalazło się w takich tarapatach, ale można przypuszczać, że przegonili je na tereny mocno zurbanizowane grzybiarze lub psy. Być może i jedno i drugie. Faktem jest, że stanęliśmy przed problemem uwolnienia jelenia, który biegał uwiązany na 10 metrowym drucie. Podjąłem decyzje o odstrzeleniu zwierzaka, gdyż ryzyko związane z uwolnieniem było zbyt duże. Obecni przy tym leśniczy do spraw łowieckich Robert i leśniczy z S. Krzychu postanowili go jednak uwolnić. Dodać trzeba, że obaj są myśliwymi.


Z początku szło dość spokojnie, ale po chwili jeleń zerwał się z części krępujących do drutów i ruszył w kierunku leśników. Robert zdołał uciec, ale Krzychu przewrócił się u został przygnieciony przez jelenia, na szczęście byk nie ugodził go porożem.
Każdy zdrowo myślący by sobie odpuścił. No, ale to pasjonaci mimo wszystko działali dalej i uwolnili zwierzaka.


opis i fot. Zbigniew Klawikowski

7 komentarzy:

 1. Te krwiożercze psie bestie zagoniły jelenia w siatkę leśników, wspaniale że byli tam dzielni myśliwi, spotkają się pewnie na rykowisku, tylko tam będą z bronią - no i czemu go nie zagryzły skoro to bestie? Do opinii o grodzeniu upraw leśnych i szkodach jakie czynia one w populacjach zwierząt zdychających w męczarniach odsyłam do współczesnych badań. Poza tym chwała za uratowanie życia zwierzakowi - choć ten przykład ma tyle wspólnego z psami co pięść z nosem i odwaga z odważnikiem!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jelenia najprawdopodobniej zagoniły psy, sam raczej tam nie wlazł, ale pewności oczywiście nie mamy. Siatką akurat nie była ogrodzona uprawa leśna, tylko prywatna działka.

  OdpowiedzUsuń
 3. A co z siatkami upraw lesnych??? nie szkodza zwierzetom leśnym? chcialbym zaznaczyc ze jeleń jednak uciekł jest chyba szybszy od psów?? czy się mylę ?
  i nastepne pytanie (( chyba przez to nie zostanie tu OPUBLIKOWANE...) a szkoda
  wilki i inne drapiezniki zabijaja najslabsze osobniki a mysliwi wrecz odwrtotnie wiec kto tu jest wiekszym "zabijaka" ????
  choc tu trzeba zaznaczyc !! za uwolnienie tego pieknego zwierzaka brawa!!

  rafał

  OdpowiedzUsuń
 4. Siatki oczywiście nie są idealnym rozwiązaniem, ale trudno o lepszą ochronę młodych drzewek przed sarnami i jeleniami właśnie :) To ogrodzenie było akurat prywatne. Cóż z tego, że jeleń jest szybszy jak cały las jest obstawiony grodzeniami i zwierzęta na nie wpadają... Myśliwi też stosują selekcję, a wilków tu dawno nie ma...

  OdpowiedzUsuń
 5. hm...myśliwi przyjmują rolę wilków ;) prosze nie mowic, ze stosuja taka sama selekcje

  siatki, zbyt szybka wycinka drzew,sposób wyrębu, monokultura, albo nie te gatunki co powinny byc itd. staramy sie zachowac to co została nazywając to uprawami leśnymi...(wiadomo potrzeby gosp.) wiec co tam psy, toż to czubek góry lodowej
  rafał

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety zdziczałe psy robią w lasach ogromne szkody, Jelenie i sarny co prawda biegają szybciej ale na krótkich dystansach, natomiast pies może gonić i tropić ofiarę nawet kilka godzin. A z kilkoma psami zwierzę nie jest w stanie sobie dać rady...

  OdpowiedzUsuń
 7. Myśliwi stosują selekcje, może nie taką jak wilki, ale wybierają takie osobniki, które nie będą miały szansy na potomstwo.

  OdpowiedzUsuń